Aktualności

Sukcesy naszych przedszkolaków w konkursie plastycznym „Kartka – Wielkanocne tradycje i obyczaje”.

Sukcesy naszych przedszkolaków w konkursie plastycznym „Kartka – Wielkanocne tradycje i obyczaje”.

2025-04-14

W Lubartowskim Ośrodku Kultury 12 kwietnia miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Kartka – Wielkanocne tradycje i obyczaje”.

Głównymi celami konkursu są:
· pobudzanie aktywności twórczej i artystycznej wśród dzieci i młodzieży
· pogłębianie wiedzy na temat tradycji związanych ze świętami
· podtrzymywanie tradycji wielkanocnych
· promowanie młodych talentów

Z dumą informujemy, że Ania z grupy „Pszczółki” zdobyła I miejsce Lenka i Julia z grupy „Motylki” otrzymały wyróżnienia.

Serdecznie gratulujemy laureatkom i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

Przeczytaj: Sukcesy naszych przedszkolaków w konkursie plastyc... ...
Spektakl  wielkanocny pt. „ Bajka o jajkach i wiośnie” – Pszczółki dla Rodziców.

Spektakl wielkanocny pt. „ Bajka o jajkach i wiośnie” – Pszczółki dla Rodziców.

2025-04-11

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przedszkolaki z grupy ''Pszczółki” zaprosiły swoich Rodziców na humorystyczne przedstawienie pt. „ Bajka o jajkach i wiośnie”. Spektakl w wykonaniu małych aktorów miał niesamowity charakter, bowiem każde dziecko miało do spełnienia określoną ważną rolę, a sala zamieniła się w otoczenie przypominające wiejskie podwórko. Były kurki, jajeczka, zajączki, gospodyni , słoneczka, pisanki,  pojawiła się także wiosna. Uwagę przyciągały przepiękne kostiumy, pomysłowa scenografia i ciekawy montaż muzyczny, który ubarwił przedstawienie. Nasi mali artyści pięknie recytowali, śpiewali piosenki, a także zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i aktorskie. Przedstawienie podobało się wszystkim zgromadzonym gościom, a mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami!

Przeczytaj: Spektakl wielkanocny pt. „ Bajka o jajkach i wioś... ...
„Bezpieczeństwo zdrowotne – wspólna odpowiedzialność -warsztaty edukacyjne.

„Bezpieczeństwo zdrowotne – wspólna odpowiedzialność -warsztaty edukacyjne.

2025-04-11

 

Motylki i Pszczółki wybrały się  na Dni Otwarte Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubartowie na wydarzenie pod hasłem „Bezpieczeństwo zdrowotne – wspólna odpowiedzialność”.  Na dzieci czekało szereg atrakcji, m.in.: warsztaty edukacyjne, zwiedzanie stacji, interaktywne stoiska tematyczne. Wydarzenie ma na celu przybliżenie zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, promocję zdrowia publicznego oraz pokazanie, jak na co dzień dbamy o bezpieczeństwo sanitarne.

Przeczytaj: „Bezpieczeństwo zdrowotne – wspólna odpowiedzialno... ...
Wielkanocne warsztaty plastyczne w grupie Pszczółki

Wielkanocne warsztaty plastyczne w grupie Pszczółki

2025-04-10

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom.

Z tej właśnie okazji 8 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się Wielkanocne Warsztaty, na które zostali zaproszeni Rodzice dzieci.

Na warsztatach Pszczółki, z  przygotowanych różnorodnych materiałów plastycznych z pomocą rodziców, wykonały piękne wielkanocne pisanki-zajączki. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością  oraz  inwencją twórczą.   Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

Ta forma współpracy z rodzicami bardzo podobała się naszym przedszkolakom,  bo cóż jest piękniejszego, jak uśmiech i zadowolenie dziecka, kiedy może w swoim przedszkolu  być nie tylko z panią i kolegami, ale również z rodzicami.

Dziękujemy Wszystkim  za obecność, zaangażowanie oraz wspólnie spędzony czas.smiley

Przeczytaj: Wielkanocne warsztaty plastyczne w grupie Pszczółk... ...
PSZCZÓŁKI W BIBLIOTECE

PSZCZÓŁKI W BIBLIOTECE

2025-04-10

10 kwietnia PSZCZÓŁKI wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie na fantastyczną lekcję biblioteczną pełną wiedzy, radości i inspiracji. Spotkanie umożliwiło bezpośredni kontakt z książką, rozbudziło zainteresowania czytelnicze, przybliżyło literaturę dziecięcą i jej autorów, jednocześnie było inspiracją do działalności plastycznej .Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie,  kolorowe zakładki do książek i obiecały często  odwiedzać to ciekawe miejsce. Żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze.smiley

Przeczytaj: PSZCZÓŁKI W BIBLIOTECE ...
Koncert muzyczna pt. "Odgłosy wiosny -  rodzina fletów”

Koncert muzyczna pt. "Odgłosy wiosny - rodzina fletów”

2025-04-09

W naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczna pt. "Odgłosy wiosny -  rodzina fletów" dzieci poznały  niezwykłą rodzinę instrumentów – fletów poprzecznych. Dowiedziały się, jak wyglądają, jak się na nich gra i jak różnią się między sobą. Było dużo radości i przepięknych dźwięków.smiley

Przeczytaj: Koncert muzyczna pt. "Odgłosy wiosny - rodzina fl... ...
Edukacja Młode Horyzonty -„Basia - mam swój świat”

Edukacja Młode Horyzonty -„Basia - mam swój świat”

2025-04-01

Dziś nasze przedszkolaki wybrały się do Kina „Lewart” w ramach Edukacji Młode Horyzonty, gdzie obejrzały cykl animacji ,,Basia – mam swój świat” w nowej odsłonie adaptacji uwielbianych książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak!Tytułowa bohaterka, rezolutna pięciolatka,  przybliża najmłodszym dylematy, typowe dla wieku przedszkolnego: konflikty z rodzeństwem, niepokoje związane z wizytą u dentysty, rodzinne perypetie w podróży czy rozmaite wyzwania w budowaniu relacji rówieśniczych. Seria  przygód Basi to pretekst do porozmawiania z dziećmi o zdrowiu i tym, jak najdłużej je zachować. 

Wątki z prelekcji - Co to znaczy dbać o zdrowie? Jak należy się zdrowo odżywiać? Do czego potrzebny nam w życiu ruch i sport? Dlaczego należy się badać? Jak opanować strach przed dentystą? 

Pojęcia kluczowe - zdrowie, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, lekarz, dentysta.

Przeczytaj: Edukacja Młode Horyzonty -„Basia - mam swój świat” ...
Program Przyjaciele Zippiego

Program Przyjaciele Zippiego

2025-03-27

Od września 2024 roku w naszym przedszkolu w najstarszej grupie wiekowej realizowany był program „Przyjaciele Zippiego”.

Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami. Z Zippim dzieci z grupy "Pszczółki" spotykały się raz w tygodniu. Zippi przeżywa sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczyły się rozpoznawać, co człowiek czuje w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść.

Bohaterowie przeżywają różne emocje dobrze znane małym dzieciom. Każde opowiadanie jest barwnie zilustrowane i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Program składał się z sześciu części:

Uczucia

Dzieci omawiały uczucia – smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Uczyły się mówienia o własnych uczuciach, o tym jak czują się w różnych sytuacjach oraz poznawały sposoby poprawiania własnego samopoczucia.

Komunikacja

Dzieci uczyły się skutecznej komunikacji, wysłuchiwania innych oraz tego jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Podczas tej części nawet „ciche” dzieci otwierały się w czasie spotkań ucząc się wyrażać siebie.

Nawiązywanie i zrywanie więzi

Dzieci uczyły się o przyjaźni. Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Uczyły się jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.

Rozwiązywanie konfliktów

Dzieci uczyły się rozwiązywania konfliktów oraz akceptowania swojej odmienności. Ta część dot. w szczególności, problemu prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś je prześladuje lub jest prześladowany.

Przeżywanie zmiany i straty

Dzieci uczyły się radzenia sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli często twierdzą, że śmierć jest bardzo trudnym tematem do rozmowy, to jednak małe dzieci bardzo rzadko tak uważają. Chętnie wykorzystują okazję do otwartego mówienia na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych.

Dajemy sobie radę

Ostatnia część stanowi podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się do tej pory. Właśnie tu wracamy do różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji. Końcowe spotkanie jest swego rodzaju świętowaniem, połączonym z wręczeniem dyplomów.

Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, prześladowanie, radzenie sobie ze zmianą i stratą. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Podstawowe założenie, jaki przyświeca programowi Przyjaciele Zippiego jest bardzo proste - jeśli małe dzieci nauczą się, jak radzić sobie z trudnościami, to w okresie dorastania i dorosłości, powinny lepiej radzić sobie z problemami i kryzysami. Jedną z ważnych cech programu jest to, że został stworzony jako program uniwersalny, w przeciwieństwie do innych programów, które koncentrują się na pomocy dzieciom doświadczającym konkretnych problemów lub trudności. Ten program może pomóc wszystkim dzieciom poprzez dbałość ich o zdrowie psychiczne. Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom, co robić, ani nie mówi: „To rozwiązanie jest dobre a tamto złe”. Natomiast zachęca dzieci do analizowania i zastanawiania się nad sobą. Nie koncentruje się wyłącznie na pomaganiu dzieciom jak radzić sobie z ich problemami, ale pokazuje, jak ważne jest rozmawianie z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych. Afirmuje dziecięce zdolności zarówno w zakresie udzielania pomocy, jak i korzystania z udzielanego wsparcia.  Po całorocznych spotkaniach „Pszczółki” pożegnały się z  Zippim i jego przyjaciółmi. 

Przeczytaj: Program Przyjaciele Zippiego ...
Warsztaty „Las w słoiku” w ramach projektu „Bądźmy EKO w Lubartowie”

Warsztaty „Las w słoiku” w ramach projektu „Bądźmy EKO w Lubartowie”

2025-03-25

Dnia 24 marca  w naszym przedszkolu we wszystkich grupach odbyły się warsztaty ekologiczne, „Las w słoiku” w ramach projektu „Bądźmy EKO w Lubartowie” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej      w Lublinie.

W warsztatach przyrodniczych „Las w słoiku”, uczestniczył Pan Krzysztof Paśnik Burmistrz Miasta,  serdecznie dziękujemy za obecność.

Zajęcia  poprowadził Pan Michał z z Nadleśnictwa Lubartów, dzieci poznały poszczególne etapy pracy nad leśnym słoikiem i dowiedziały się wielu przydatnych informacji o ekologii.                        

Tworzenie małego lasu nie tylko poszerzyło wiedzę na temat leśnej flory – było także świetną okazją do rozwoju zdolności manualnych. Najbardziej ekscytującą częścią warsztatów było samodzielne stworzenie własnego ekosystemu.  Przedszkolaki, pod czujnym okiem leśnika, krok po kroku układały warstwy podłoża – keramzyt, ziemię, piasek, kamyczki i rośliny. Dzięki temu mogły zobaczyć, jak powstaje samowystarczalny ekosystem i zrozumieć, jak ważna jest równowaga w przyrodzie.

Głównym celem warsztatów było  zwiększenie świadomości ekologicznej, popularyzacja wiedzy na temat ochrony środowiska orazrozwijanie u dzieci ciekawości przyrodniczej, ale także uświadomienie im, jak ważna jest troska o środowisko naturalne.

Spotkanie z leśnikiem były świetnym przykładem na to, jak poprzez zabawę i praktyczne działania można kształtować postawy proekologiczne już od najmłodszych lat. Projekt „Bądźmy EKO w Lubartowie” to inicjatywa, która pokazuje, że edukacja ekologiczna może być ciekawa, angażująca i pełna inspirujących doświadczeń.

Przeczytaj: Warsztaty „Las w słoiku” w ramach projektu „Bądźmy... ...
„Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu”

„Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu”

2025-03-22

Z radością informujemy, że w ramach grantu "Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu", dofinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności przyznanemu naszej placówce w ramach umowy między Wojewódzkim Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli a Gminą Miasto Lubartów reprezentowaną przez Burmistrza Krzysztofa Paśnika, Przedszkole Miejskie Nr 2 poszerzyło zasoby  cyfrowych materiałów dydaktycznych o interaktywny monitor.  

„Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu” to program, którego celem jest rozwój kompetencji cyfrowych nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz promowanie higieny cyfrowej w pracy z dziećmi.

Rada Pedagogiczna naszej placówki doskonaliła swoje umiejętności cyfrowe podczas szkoleń w ramach grantu, zdobyła nowoczesne umiejętności, dzięki którym będzie wspierać dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z technologii,  zadba o cyfrowo zdrowe przedszkole!    Zdobyte  kompetencje  cyfrowe  podniosą  jakość edukacji w naszej placówce.smiley

 

Przeczytaj: „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu” ...